Pıercıng

Piercing bakımını iyi yapın.

Yeni piercing çevresindeki deri yavaş yavaş şişebilir, kızarabilir ve birkaç gün için hassaslaşabilir. Bölge de hafif kanamalar dahi olabilir. Piercing iyileştikçe, beyaz veya sarı renkte bir iltihap akabilir. Enfeksiyonu önlemek için iyileşmeyi sağlamak için, piercing inize iyi bakın :

  • Ağızda bulunan piercingleri gargara ile temizleyin.Dilinizde, dudağınızda veya yanağınızda piercing varsa, alkolsüz, anti bakteriyel bir ağız gargarası ile temizleyin veya steril bir tuz solüsyonu ile her yemekten sonra ve yatağa gitmeden önce gargara ile temizleyin. Yeni, yumuşak kıllı bir diş fırçası ile oluşabilecek bakterileri önlemek için dişlerinizi fırçalayın.
  • Anti bakteriyel bir sabun ile cildinizi temizleyin.Derinizin üzerinde piercing varsa, günde bir veya iki defa o bölgeyi antibakteriyel bir sabun ile temizleyin. Bölgeyi temizlemeden önce ellerinizi iyi bir şekilde yıkayın. Pamuklu bir çubukla kabuklanmaları temizleyin. Cildinizi kurutacak alkol ve peroksid uygulamayın. Ayrıca piercingin olduğu bölgeye oksijen gitmesini önleyen yağ veya merhemleride kullanmayın.
  • Yüzmeden kaçının. Piercing bölgeniz iyileşirken vücudunuza değecek genel kullanıma açık sulardan uzak durun.(Havuz, sauna, hamam, jakuzi, göl, nehir vb.)
  • Piercing inizle oynamayın.Yeni takılmış bir piercing e dokunmayın veya onu temizlemiyorsanız sallamayın. Kıyafetlerinizi piercing den uzak tutun. Herhangi bir takılma veya oynama cildinizi tahriş edebilir ve iyileşmeyi geciktirebilir.
  • Piercing in takıldığı bölgede kalmasını sağlayın.Piercinglerin çoğu altı hafta içerisinde iyileşmektedir, ancak bazı tipleri iyileşmek için birkaç ay veya daha fazla süre alabilmektedir. Deliğin kapanmaması için piercingin bu iyileşme sürecinde yerinde kalmasına özen gösterin. Piercing iyileştikten sonra, piercingi çıkarttığınızda, o bölgede bir delik veya bir girinti olabilir.

Piercinginzin enfeksiyon kaptığını düşünüyorsanız veya piercing in düzgün bir şekilde iyileşmediğini düşünüyorsanız, doktorunuz ile iletişme geçin. Uygun bir tedabi potansiyel ciddi komplikasyonların önlenmesine yardımcı olabilmektedir.